nilay-karaca-yumurtalik-uyarimi

Hastalarımıza adetin 2-4. günü başlangıç ultrasonografisi yapılıp, kan hormon düzeyleri bakıldıktan sonra yumurtalıkları uyarıcı iğnelere başlanır. İğneleri her gün aynı saatte yaptırmanız gerekmektedir. Günlük doz ayarlamaları öğleden sonra belirlendiği için iğneleri her gün saat 18:00-21:00 arasında yaptırmanız tercih edilir. Size ilaç dozlarınızı tarif eden ilaç karnesi hemşirelerimiz tarafından verilecektir.

Gonadotropin iğneleri (Gonal-f, Merional, Fostimon vs.): Bu iğneler adetin başlangıcından itibaren ve yumurtaları büyütüp çoğaltmaya yarayaniğnelerdir.

GnRH analogları (Lucrin, Decapeptyl vs.): Bu iğnelerde, büyütülen yumurtaların planlanan zamandan önce çatlamaması için kullanılır. Bazı
hastalarda da bu iğneler yumurtaların son olgunlaşma döneminde kullanılır.

Gonadotropin iğneleri (Gonal-f, Merional, Fostimon vs.):

Bu iğneler adetin başlangıcından itibaren ve yumurtaları büyütüp çoğaltmaya yarayan iğnelerdir.

GnRH analogları (Lucrin, Decapeptyl vs.):

Bu iğneler, büyütülen yumurtaların planlanan zamandan önce çatlamaması için kullanılır. Bazı hastalarda da bu iğneler yumurtaların son olgunlaşma döneminde kullanılır.

GnRH Antagonistleri (Cetrotide, Orgalutran):

Bu iğneler de yumurtalarınızın erken çatlamasını önlemek için kullanılan farklı grup iğnelerdir.

Çatlatıcı İğne-HCG (Pregnyl, Ovitrelle):

Olgun yumurta genelde çapı 15 mm’nin üzerinde olan foliküllerden elde edilir. Tercihen 3 veya daha fazla folikül 17 mm’nin üzerine ulaştığında ve/veya kan E2 düzeyi 500 pg/ml’den fazla olunca HCG uygulanır. Çatlatıcı iğneyi uygulamadaki amaç yumurtaları çatlatmak değil yumurtaların son olgunlaşmasını sağlamaktır. Yumurtalar çatlamadan önce, bunların toplanması gereklidir. Genellikle HCG saatinden 36 saat sonra yumurta toplama işlemi yapılır. HCG uygulama saati son derece önemlidir. Size verilen saate tam olarak uymanız şarttır.

Pregnyl; 5000 ünite içeren toz ve çözücü sudan oluşur. Bir kutuda 1 toz, 1 su vardır. Aksi belirtilmediği takdirde 2 toz, 1 su şeklinde yani 10000 ünite olarak kalçadan kasiçi yaptırılır. Ovitrelle, 250 mgr. enjektörde hazır kullanımlık olarak bulunur ve ciltaltı yapılır.

Femara:

Çok zayıf yumurtalık cevabı beklenen olgularda iğne dozlarını daha az kullanmak ve yumurtalıkları hassaslaştırmak için kullanılır.

Progesteron (Crinone, Proluton):

Progesteron yumurtalıklardan salınır ve rahim duvarını embriyoların tutunması için uygun hale getirir. Kullandığımız ilaçlar nedeniyle tüp bebek uygulamalarında mutlaka progesteron hormon desteği yapılmalıdır. Progesteron kullanımı; hafif kilo artımı, ruh halinde değişikliler, enjeksiyon yapılıyorsa enjeksiyon yerinde ağrı, göğüslerde şişkinlik yapabilir. Eğer gebelik oluşmaz ise progesteron kullanıldığı için adet bir miktar gecikebilir.

Tedavi Planının Değiştirilmesi:

Yaklaşık %10 olguda tedavi HCG verilmeden iptal edilir. İptalin en önemli nedenleri yetersiz folikül gelişimi, foliküller arası belirgin çap uyumsuzluğu olması olabilir. Bazen de tedavi sırasında 4500-5500 pg/ml gibi aşırı yüksek E2 değerlerine ulaşılabilir. Bu durumda ovaryen hiperstimülasyon olması için de tedavide iptaller olabilir.

Benzer Hizmetler

YUMURTA TOPLAMA

YUMURTA TOPLAMA

Detaylar

MİKRO ENJEKSİYON

MİKROENJEKSİYON

Detaylar

FERTİLİZASYON

FERTİLİZASYON

Detaylar
Sayfayı paylaşın