nilay-karaca-mikro-tese

TESE, ejakülatında (menide) hiç sperm hücresi bulunmayan hastaların, mikroskopik operasyon ile testislerinden alınan dokuda sperm aranması işlemidir.

TESE işlemi menide sperm hücresi olmayan kişilere uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Menide sperm hücresi olmaması, çeşitli nedenlere bağlı olabilir:

– Sperm kanallarında tıkanıklık.
– Sperm kanallarının doğuştan olmaması.
– Hormonal nedenler.

Genetik nedenler; erkekte sperm üretimini sağlayan genler Y kromozomu üzerindedir. Bu genlerdeki problem sperm üretimini etkiler.
Radyasyon; özellikle kanser tedavisi nedeniyle radyasyon alınması bazen sperm üretimini tamamen ortadan kaldırabilir ve bu durum kalıcı olabilir.
İlaçlar; özellikle kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar sperm üretimini kalıcı olarak durdurabilir.

Mikro TESE işlemi anestezi altında yapılan ağrısız bir işlemdir. Mikroskop altında her iki testisin en az 4 farklı noktasından doku örneği alınır. Alınan doku örnekleri bir seri işlemden geçirilerek, canlı sperm hücreleri ayrılır. Bu hücreler mikroenjeksiyon işleminde kullanılır.

Mikro TESE işlemi, testis biyopsisinden farklıdır. Biyopside testisin tek bir bölgesinden örnek alınır. Ancak testisin diğer bölgelerinde sperm üretimi olabilir. Bu nedenle testis biyopsi sonucu sperm hücresine rastlanamayan hastalarda TESE ile sperm hücresi elde edilebilir.

Mikro TESE sonucu elde edilen sperm hücreleri dondurularak saklanır ve ancak ondan sonra hasta tüp bebek tedavi programına alınır. Aksi halde sperm bulunamaz ise kadına lüzumsuz yere tedavi yapma riski vardır.

Dondurma işlemi sperm kalitesini bozmaz. Ayrıca ikinci defa tüp bebek gereken hastalarda TESE ameliyatının tekrarını engeller.

Mikro TESE Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

– Operasyon öncesi en az 6 saat hiçbir şey yememeli ve içmemelisiniz (Su dahil).
– Operasyon bölgesini jiletle temizleyiniz. Banyo yapınız.
– Operasyon sonrası testisler üzerine baskı ağrıya neden olacağından, yanınızda bol pantolon veya eşofman altı getiriniz.
– Operasyondan 1-2 saat sonra taburcu olacaksınız.
– Operasyondan sonra 3 saat içinde sıvı gıda alınımına başlanabilir.
– Operasyondan sonra 5. gün banyo yapabilirsiniz.
– 1 hafta cinsel ilişkide bulunmayınız.
– Ağrınız olursa ağrı kesici kullanabilirsiniz.
– Operasyon yerinde kızarıklık, şişlik, kanama olursa doktorunuza mutlaka bildiriniz.

Mikro TESE sırasında kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığından dikiş alınma işlemi yoktur. Dikişler 7-10 günde kendiliğinden eriyecektir.

Riskler

Mikro TESE sonucunda canlı sperm hücresi elde edilemeyebilir. Bu risk altta yatan nedene bağlıdır. Sperm kanallarında tıkanıklık olan bir hastada sperm bulunma şansı; hormonal veya genetik problemi olan hastaya göre daha yüksektir. Ameliyat sonrası nadiren operasyon yerinde enfeksiyon, kanama olabilir.

Benzer Hizmetler

EMBRİYO TRANSFERİ

EMBRİYO TRANSFERİ

Detaylar

EMBRİYO DONDURMA

EMBRİYO DONDURMA

Detaylar

GENETİK TANI

GENETİK TANI

Detaylar
Sayfayı paylaşın